21 października 2016

Krótka ściągawka z pierwszej pomocy

Temat pierwszej pomocy był już u mnie poruszany dogłębnie, jednak dzisiaj przygotowałam krótką ściągawkę tego, z czym najczęściej przychodzi nam się spotkać przy naszych pociechach. Bo nie ukrywajmy, nie wychowamy dziecka bez żadnych, nawet najmniejszych urazów - zdarte kolana i łokcie, czy poparzone paluszki to norma u maluchów.



OTARCIE
Czyli zdarta skóra, najczęściej na kolanach i łokciach.
Najpierw w celu usunięcia zabrudzeń przemyjcie ranę wodą z mydłem, a następnie odkaźcie Octeniseptem (metoda mniej bolesna) lub wodą utlenioną. Załóżcie jałowy opatrunek. Pamiętajcie, aby na wszelkie krwawiące rany nie nakładać waty, ponieważ przykleja się do rany i ciężko ją później zdjąć. Postarajcie się również pilnować, aby dziecko nie rozdrapywało strupków, ponieważ mogą pozostać blizny.



ZADŁAWIENIE
Najpierw sprawdź usta dziecka, czy przedmiot który dziecko usiłowało połknąć nie został w nich. Ważne jest, aby nie klepać dziecka w plecy w pozycji siedzącej, co ułatwia przedostanie się przedmiotu głębiej do płuc, a przełożyć dziecko przez kolano (w przypadku niemowląt przez ramię) i klepnąć kilka razy między łopatki. Jeżeli to nie pomoże należy objąć dziecko stojąc za jego plecami powyżej pępka i kilka razy ucisnąć do siebie i ku górze. Jeżeli to również nie pomoże - wezwijcie pogotowie.
Szczegółowy opis pierwszej pomocy w tej sytuacji przedstawiłam TUTAJ



URAZ GŁOWY
Jeżeli nie był to poważny uraz zwykle wystarczy zimny okład, a cała sytuacji skończy się na guzie. Jednak jeżeli po urazie głowy występuje krwawienie, dziecko straciło przytomność, wymiotuje, majaczy, traci równowagę, dostało drgawek, pojawiła się wydzielina z uszu lub nosa - zgłoście się jak najszybciej do szpitala. Ważne jest również, aby po urazie głowy przynajmniej przez 3 godziny obserwować dziecko i nie dać mu usnąć, aby nie przeoczyć wcześniej wspomnianych objawów wstrząśnienia mózgu.  



SKALECZENIE
Postępowanie takie samo jak w przypadku otarcia. Jednak jeżeli rana silnie krwawi należy ją ucisnąć jałowym gazikiem lub jakimś innym, czystym materiałem. Krwawiącą część ciała należy podnieść do góry i zgłosić się na pogotowie. Zgłosić się na pogotowie musicie także, jeżeli dziecko skaleczyło się czymś brudnym, np. zardzewiałym gwoździem - w takim wypadku niezbędne jest podanie zastrzyku przeciwtężcowego.
Opis pierwszej pomocy w tej sytuacji przedstawiłam również TUTAJ



OPARZENIE
Polewaj poparzoną część ciała zimną wodą przez 10-20 minut i spryskaj pantenolem. Podaj lek przeciwbólowy. Nigdy nie przebijaj powstających pęcherzy, ani nie smaruj poparzonego miejsca niczym tłustym - blokuje to dostęp powietrza i gojenie się rany. Zadzwoń po pogotowie, jeżeli poparzyło się niemowlę, poparzenie jest rozległe lub dotyczy oczu, twarzy, szyi lub krocza.
Szczegółowy opis pierwszej pomocy w tej sytuacji przedstawiłam TUTAJ



POGRYZIENIE PRZEZ PSA
Ranę należy przepłukać wodą z mydłem, przykryć opatrunkiem i niestety zawsze udać się na pogotowie. Ważne jest, aby poza udzieleniem dziecku pierwszej pomocy uzyskać od właściciela psa świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie. Ponad to właściciel zobowiązany jest oddać psa na obserwację i przedstawić zaświadczenie od weterynarza, że pies jest zdrowy. Jeżeli pies jest bezpański musisz zadzwonić do urzędu gminy. Natomiast jeżeli psa nie można odnaleźć dziecko zostanie zaszczepione na wściekliznę.



Poza podstawową apteczką pierwszej pomocy przydać Ci się również może seria Hydrosil, która pomaga uniknąć infekcji, zapewnia efekt chłodzący i kojenia, zapewnia bezbolesną zmianę opatrunku, zmniejsza ryzyko powstawania blizn i strupów, nie zawiera parabenów:
- Hydrosil dla dzieci -  żel hydrokoloidowy przyśpieszający gojenie na skaleczenia, zadrapania, oparzenia, otarcia i pęknięcia skóry.
-  Hydrosil (dla starszych dzieci i dorosłych) - Żel hydrokoloidowy przyśpieszający gojenie na rany (także chirurgiczne), otwarte owrzodzenia, oparzenia, odleżyny i odparzenia.
- Hydrosil Leczenie Oparzeń - Żel hydrokoloidowy przyśpieszający gojenie z karnozyną na oparzenia, oparzenia słoneczne, otarcia i pęknięcia skóry.



I pamiętajcie - najlepsza pierwsza pomoc to bliskość rodziców, ich wsparcie psychiczne, buziaki i przytulasy - tego dziecko potrzebuje tak samo jak opatrunku.



Bardziej zainteresowanych Pierwszą Pomocą odsyłam do mojej serii postów na ten temat:
Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc - nieprzytomny poszkodowany, masaż serca
Masaż serca dziecka, pozycja boczna
Stłuczenie, zranienie, krwotok z rany, krwawienie z nosa
Złamanie, zwichnięcie, omdlenie, uraz kręgosłupa
Porażenie prądem, oparzenie, ciało obce w drogach oddechowych



Zapraszam również do siebie na Fan Page: https://www.facebook.com/Myniaki/
Instagram: https://www.instagram.com/myniaki/
YT: https://www.youtube.com/channel/UC_4nz0vro4DmWnqr_vgFvsw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz