6 czerwca 2017

Gryzący problem

Bzzz... Bzzz...
Na samą myśl już się irytuję.
Ty pewnie też, prawda?
Sezon na gryzące upierdliwce nadciąga! Dlatego mam dla Was kilka rad jak chronić przed nimi siebie – i przede wszystkim Wasze pociechy oraz nie dać sobie zepsuć pięknego okresu letniego.


Chroń swój dom!
Osobiście nie jestem zwolenniczką wszelkiego rodzaju chemicznych „bajerów”, które mają nas chronić przed owadami, od świeczek, aż po magiczne płyny i płytki „do kontaktu”. Nie chcę truć swoich dzieci, wystarczy już zanieczyszczone powietrze spalinami i innymi świństwami, w domu nie muszą wdychać więcej. Są też urządzenia emitujące dźwięk odstraszający komary, ale niestety jest on również słyszalny dla ludzi. Za to polecam Ci to, co mam u siebie – siatki na okna. Nie martw się, nie wydasz na to majątku. Ja za swoje dałam około 20 zł za 2 sztuki. Można je bez problemu założyć i zdjąć – są montowane na taśmę samoprzylepną z rzepem, do którego przyczepia się siatkę przyciętą na wymiar okna. Nie rzuca się bardzo w oczy, dodatkowo można ją zdjąć i wyprać. Słyszałam też, że komary nie lubią czerwonego światła – ale nie sprawdzałam :) (jeżeli ktoś próbował to dajcie znać).


Ubierzcie się odpowiednio!
Unikajcie ubierania się w jaskrawe kolory (przyciągają pszczoły i osy) oraz w kolor niebieski (przyciąga komary). Unikajcie również stosowania kosmetyków i perfum o intensywnym zapachu – mogą zwabiać owady. Jeżeli wybieracie się z dzieckiem do lasu obowiązkowy jest długi rękaw oraz długie nogawki. Nawet jeżeli jest gorąco, musicie się przemęczyć, aby uniknąć kleszczy. Postaraj się również aby spodnie i bluzka posiadały ściągacze na końcu, aby kleszcz nie mógł wejść np. zbyt luźną nogawką. Zaraz po powrocie rozbierz dziecko i dokładnie je obejrzyj. Jeżeli dziecko podróżuje w wózku tu sprawa jest łatwiejsza – wystarczy moskitiera przy wyjściach na dwór.


Użyj odstraszacza!
Na rynku dostępnych jest wiele specyfików odstraszających owady, w różnych formach – kremy, spreje, opaski, plastry... Jeżeli nie chcesz kupować sztucznych odstraszaczy możesz postawić na te naturalne – ocet, mięta, wanilia, liść laurowy, goździki i pietruszka.


Ostrożność przede wszystkim!
Jeżeli jecie lub pijecie coś na zewnątrz uważnie sprawdzaj, co podajesz dziecku, aby nie zaczaiła się tam osa lub pszczoła. Mnie w dzieciństwie użądliła osa w język – weszła do butelki z piciem. Wszelkie zabrudzenia rąk i buzi od razu wycierajcie. Warto również sprawdzić zanim wsiądziecie do auta, czy nie czai się jakiś nieprzyjaciel.


Jeżeli już dojdzie do użądlenia/ukąszenia:
  • Obserwuj, czy u dziecka nie pojawiają się: wysypka, obrzęk wokół ust lub oczu, trudności z oddychaniem, wymioty lub utrata przytomności. Jeżeli występują niezwłocznie wezwij pogotowie, objawy te mogą świadczyć o silnej reakcji alergicznej. Jeżeli wiesz, że Twoje dziecko jest alergikiem na jad jakiegoś owada nie zapomnij poinformować o tym osób, które się Twoim dzieckiem zajmują – babci, przedszkolanki czy opiekunki. Poinstruuj także jak postępować w przypadku ewentualnego ugryzienia.
  • Po ugryzieniu komara: posmaruj specjalnym żelem łagodzącym lub zrób zimny okład.
  • Po użądleniu pszczoły lub osy: jeżeli zostało żądło wyciągnij je jak najbliżej skóry, jednym szybkim ruchem. Zrób zimny okład lub posmaruj miejsce octem albo przyłóż połówkę cebuli. Przy użądleniu w usta lub język zawieź dziecko do szpitala, a po drodze daj mu do ssania kostkę lodu lub podawaj zimną wodę do picia.
  • Po ukąszeniu kleszcza: nigdy nie usuwaj kleszcza na własną rękę, a jeżeli już to robisz użyj do tego specjalnego sprzętu dostępnego w aptece (lassa, długopisy). Najbezpieczniej jest zgłosić się do najbliższej przychodni. Pamiętaj, że kleszcze przenoszą boreliozę oraz wirusowe zapalenie mózgu, więc jeżeli w ciągu kilku tygodni pojawią się: czerwona plama, wysypka lub gorączka zgłoś się do lekarza.

Preparaty, których możesz użyć:

  • Seria Chicco (szeroki wybór preparatów dla dzieci od urodzenia oraz od 3 miesiąca życia): wykonane z naturalnych składników, przyjaznych dla skóry wrażliwej, bezpieczne również dla kobiet w ciąży.
  • Seria Mosbito (dla dzieci od 6 miesiąca życia): naturalne składniki roślinne.
  • Ziaja: Płyn AntyBzzz (od 12 miesiąca życia) dla dzieci i dorosłych. Żel AntyBzzz..., który łagodzi swędzenie, zaczerwienienie i przyśpieszy proces regeneracji.

2 komentarze:

  1. Dla dzieci od 3 go roku życia jest repelent KICK THE TICK, oraz warto wyposażyć się również w zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy o tej samej nazwie. Do kupienia w aptekach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie słyszałam o nim, ale chętnie sprawdzę :)

      Usuń